Ginekolog Lisiewicz przyjmuje w Klinice Horizon Medical Center

Adres:

02-672 Warszawa, Mokotów, ul. Domaniewska 39A

cytologia - badanie ginekologiczne

Cytologia – bezbolesne badanie, które może ocalić Twoje życie.

W Polsce dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet. Niesamowity wynik, prawda? Niestety… w 80% przypadków diagnoza jest zbyt późna (wg Polskiej Unii Onkologii). Dlaczego nie chcemy żyć? Wykonywać całkowicie bezbolesnego badania: „Jestem zajęta. Dom, praca, rodzina”, „Nie mam czasu”, „Jestem zdrowa i problem mnie nie dotyczy” – tak odpowiadają kobiety.

Każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 z nich umiera. A wystarczy 10 minut, bo tyle trwa badanie, by tak się nie stało. Kobiety rezygnują z wykonywania cytologii, bo boją się bólu czy dyskomfortu w jego trakcie. Tymczasem jest to badanie jest całkowicie bezbolesne, wykonywane bez znieczulenia. Gwarantuje powrót do pełnej aktywności od razu po zabiegu.

Ważne jest, by cytologię wykonał lekarz, ginekolog i zrobił to w odpowiedni sposób. Funkcjonuje powszechne przekonanie, że pobranie materiału do badania cytologicznego z szyjki macicy jest czynnością prostą, niewymagającą doświadczenia. Jednak przyczyną większości rozpoznanych błędnie badań jest błąd pobrania.

Na czy polega badanie cytologiczne?

Badanie polega na włożeniu do pochwy Pacjentki wziernika, a następnie pobraniu specjalną szczoteczką wymazu zawierającego komórki błony śluzowej nabłonka szyjki macicy. Szczoteczka wykonana jest ze specjalnego materiału i dopasowuje się tak idealnie do kształtu szyjki macicy, że pozwala na pobranie wszystkich niezbędnych do oceny komórek. Wadą innych rozwiązań jest znaczne ryzyko „ominięcia” zakażonych obszarów, a co za tym idzie niewykrycie istniejących zmian nowotworowych.

Co wykrywa cytologia?

Pozwala wykryć raka szyjki macicy  w stadium przedinwazyjnym – kiedy jest w pełni wyleczalny. Stwierdzić zakażenie wirusami typu, np. HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Cytologia pozwala określić działanie leków hormonalnych, termin owulacji i czas trwania II fazy cyklu. Umożliwia diagnostykę stanu nabłonka pochwy oraz kontrolę leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy.

Kiedy należy wykonać badanie?

Ważny jest nie tyle jednorazowy efekt, ile regularny udział w badaniach przez wiele lat. Biorąc pod uwagę wieloletni zwykle rozwój choroby, zapewnia to wykrycie jej na etapie przed nowotworowym lub wczesnego, w pełni wyleczalnego, stadium. Dlatego zaleca się powtarzanie badania raz do roku u każdej kobiety!

Koniec z wymówkami! To jest Twój czas. Poświęć kilka minut na badanie, które może uratować Ci życie.