Ginekolog Lisiewicz przyjmuje w Klinice Horizon Medical Center

Adres:

02-672 Warszawa, Mokotów, ul. Domaniewska 39A

Najczęstsze pytania

Preferowana jest metoda laserowa ze względu na mniejszą inwazyjność zabiegu. Poza tym laser to nie tylko korekta chirurgiczna, to także możliwość rewitalizacji błony śluzowej pochwy, obkurczenia pochwy i korekty wysiłkowego nietrzymania moczu. Podczas wieloletnich badań naukowcy stwierdzili, że promieniowanie laserowe posiada właściwości zarówno przeciwzapalne, odczulające, przeciwkrwotoczne, kurczliwe, jak i łagodzące ból. Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania laseroterapii jest choroba nowotworowa, ostra choroba wieńcowa, ciąża, a także epilepsja.
Tak, w zabiegach korzysta się z nici, które dotychczas były wykorzystywane w medycynie estetycznej do liftingu, a obecnie stosuje się je w ginekologii do korekty tylnej ściany pochwy i krocza lub korekty przedsionka pochwy. Nici ginekologiczne muszą posiadać odpowiednie rejestracje medyczne. Dzięki nim poprawia się estetyka tkanek sromu i krocza, a wejście do pochwy ulega zwężeniu. Działanie nici jest długotrwałe – w miejscu wczepienia nici obserwuje się efekty pobudzenia komórkowego i procesów odnowy biologicznej.
Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej, którego celem jest zwężenie pochwy, zapobieganie powstawaniu infekcji narządu rodnego oraz poprawa jakości współżycia. Powrót do aktywności ruchowej pacjenta: kilka dni po zabiegu, a powrót do pełnej aktywności seksualnej: nie wcześniej niż po 6 tygodniach od zabiegu.
Istotne, aby badanie cytologiczne odbyło się za pomocą specjalnej szczoteczki, która pobierze wymaz zawierający komórki błony śluzowej nabłonka szyjki macicy. Szczoteczka wykonana jest ze specjalnego materiału i dopasowuje się tak idealnie do kształtu szyjki macicy, że pozwala na pobranie wszystkich niezbędnych do oceny komórek. Wadą innych rozwiązań jest znaczne ryzyko „ominięcia” zakażonych obszarów, a co za tym idzie niewykrycie istniejących zmian nowotworowych.
Wirusem HPV można się zakazić podczas kontaktów seksualnych. Na dodatek zabezpieczenie się prezerwatywą nie zawsze jest skuteczne - utrudnia ona przenikanie HPV, ale nie zabezpiecza w 100%. Wirus może umiejscowić się na skórze moszny, warg sromowych i łechtaczki, czyli miejscach nie osłoniętych przez prezerwatywę. Dlatego warto zrobić badanie na jego obecność. HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który często odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Wymaz w kierunku HPV wykonywany jest w momencie otrzymania niejasnego wyniku cytologicznego u kobiet. Wyniki testu HPV dają nam bardzo dokładną informację dotyczącą zakażenia wirusem. Dodatkowo, pozwala określić predyspozycje pacjenta do zachorowania na raka szyjki macicy. Wymaz HPV wykonywany jest za pomocą szczoteczki cytologicznej.
Wkładka Mirena jest jednym z najlepszych sposobów antykoncepcji. Mirena wyglądem przypomina wkładkę domaciczną (spiralę), która dodatkowo posiada zbiorniczek, z którego uwalniany jest hormon zwany lewonorgestrel.  Wkładka Mirena powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, co zapobiega przedostaniu się plemników przez kanał szyjki macicy oraz zmniejszenie ruchliwości i czynność plemników w macicy i jajowodach, co zapobiega zapłodnieniu. Wkładkę Mirena wprowadza się do macicy i może ją założyć tylko lekarz. To metoda antykoncepcji, która nie niesie za sobą skutków ubocznych charakterystycznych dla antykoncepcji wykorzystujących estrogen.
Obecnie, na całym świecie, dużą popularnością cieszy się metoda z zastosowaniem prolenowej taśmy TVT. Na podstawie ilości dotychczas wykonanych zabiegów stwierdzono, że 80% pacjentek zostaje całkowicie wyleczonych a u 10% operowanych następuje wyraźna poprawa. Operacja ta nie naraża pacjentki na przykre dolegliwości bólowe, długi okres pobytu w szpitalu i długą rekonwalescencję. Jest zabiegiem szybkim i efektywnym. Istotą zabiegu jest podwieszenie cewki moczowej specjalną taśmą prolenową, co w rezultacie prowadzi do odtworzenia prawidłowych stosunków anatomicznych między cewką moczową, a szyją pęcherza.
W okresie około- i po menopauzalnym poleca się wykonywanie rewitalizacji warg sromowych. Zabieg ten szczególnie polecany jest kobietom, u których na skutek spadku ilości estrogenów dochodzi do zanikania śluzówki pochwy, staje się ona cienka, blada, słabo odżywiona, łatwo ulega urazom. Powoduje to przewlekłe uczucie świądu, pieczenia sromu i pochwy. Po zabiegu rewitalizacji warg sromowych kobieta może w pełni odzyskać komfort psychiczny i fizyczny, a także pozbyć się uciążliwych otarć i uszkodzeń. Skóra warg sromowych uelastycznia się i staje się bardziej nawilżona, dzięki czemu jest mniej podatna na otarcia i uszkodzenia. Efekty widoczne są już tydzień po zabiegu i utrzymują się około roku czasu.
Dzięki zabiegowi frakcyjnego odmładzania ścian pochwy kobieta może zapomnieć o problemie suchości pochwy i osiągać pełną satysfakcję podczas zbliżeń intymnych. Zabieg frakcyjnego odmładzania ścianek pochwy polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnie zaprojektowanej głowicy lasera wywołującej efekt termiczny. Podgrzewanie błony śluzowej sprawia, że staje się pogrubiona, a w rezultacie jest ciaśniejsza. Dodatkowo, dochodzi do poprawy napięcia ścian pochwy i jej nawilżenia. Również rewitalizacja warg sromowych ma za zadanie nawilżyć i napiąć skórę okolic intymnych, a także zwiększyć jej elastyczność oraz skurczyć i wymodelować wargi sromowe.
Zabieg wypełnienia warg sromowych nie jest długim zabiegiem i nie wymaga od Pacjentki specjalnego przygotowania. Trwa zaledwie 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez ok 1-2 tygodni należy wstrzymać się od nacisku na okolice poddane zabiegowi - jazda konna, jazda na rowerze. Zaleca się też unikanie intensywnych kontaktów seksualnych w pierwszych dniach po zabiegu. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są aktywne stany zapalne pochwy i sromu, choroby skórne tej okolicy, choroba nowotworowa, ciąża oraz uczulenie na kwas hialuronowy.